Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S kým byste chtěli pokecat aneb Na slovíčko, opravdová celebrito

19. 04. 2017 17:57:49
V komplexu je kyberbar. Můžete navštívit jakékoli období, které si vyberete a oddávat se jakýmkoli fantaziím s lidmi, které si vyberete. Tak tohle mne zaujalo při sledování takové klasiky, jako je seriál Červený trpaslík...

Ale abych napsal pravdu, tak nad otázkou s kým bych si rád poseděl někde v hospůdce a jen tak dal řeč, jsem uvažoval už dříve, než jsem poprvé viděl díl „Legie“, kultovního seriálu Červený trpaslík. Jaké by to asi bylo, sednout si s někým koho obdivuji a jen tak si s ním pokecat?

S někým, koho opravdu nikdy v nějaké hospůdce nepotkám... Třeba jen proto, že už nějaké to století nežije. Jenže koho si na takovou schůzku vybrat?

Zkusil jsem sestavit desítku osobností, se kterou by nebylo špatné jen tak pokecat. Nezahrnul jsem do ní jednoho jihočeského blogera, kterého jsem virtuálně pozval na pivo v jednom ze svých minulých blábolů a nechystám se posedět s žádným svatým... Dokonce ani s Ježíšem z Nazaretu, protože jako správný křesťan vím, že s ním jednou promluvím i bez nějakého kyberbaru...

Takže teď jsem v onom kyberbaru (nebo v mém případě kyberhospůdce), kde si mohu vybrat jakékoliv období a jakoukoliv osobu, se kterou mohu mluvit o čem jen chci... Kdo by to byl?

1. Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus

Začnu v hodně vzdálené minulosti. První osobností u mého stolu bude koktavý císař Claudius. Však víte, ten s tím nervovým tikem, kterého mělo jeho okolí za hlupáka. Jenže pro hlupáka je každý hloupý...

Můj první spolusedící v hospůdce, se celý život věnoval studiu historie a i když ta historie byla asi o dva tisíce let kratší, než je ta co se učíme dnes v dějepisu, nebylo to nic jednoduchého. A když se po smrti svého synovce Caliguly stal římským císařem, dokázal být na svou dobu docela osvíceným krutovládcem... Jen neměl štěstí na ženy. Mít v prvním manželství Messalinu a v tom druhém Agrippinu, nebyla žádná výhra. Možná, že i na to by přišla řeč.

2. Leonardo da Vinci

Claudius si zašel někam koupit zažívací sodu, protože Agrippina moc dobře nevaří, a k mému stolu si přisedl samotný Leonardo. Ne ten s krunýřem, co jej znají děti a kterého (kdysi dávno) odsoudil ve svém pořadu Vladimír Železný. Nepřisedl si, asijským bojovým uměním nadaný želvák, ale skutečný autor Mony Lisy.

A taky autor mnoha vynálezů, které jeho doba nedocenila. Přisedl si člověk, který je přímo symbolem doby, zvané renesance. Myslím si, že si budeme mít o čem popovídat. Vlastně, že budu mít co poslouchat...

3. Wolfgang Amadeus Mozart

Leonardo si odskočil před hospůdku, asi namalovat skicu projíždějící tramvaje, a jeho místo u stolu zaujalo zlobivé dítě ze Solnohradu.

Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theopilus Mozart je opravdu dobrý společník. Je to stále ještě mladý kluk, ale je s ním opravdu sranda. A hlavně... I pro člověka s absolutním hudebním hluchem je geniální. A co teprve pro někoho, kdo tomu rozumí! Škoda, že tu s námi nikdo takový není...

4. Matt Groening

Wolfi si šel zaflirtovat se servírkou a ke stolu si přisedl první, dosud žijící host. Pokud teda neberu sebe, protože i já se cítím být žijící...

Matt se už za svého života stal nesmrtelným, a to hlavně díky jedné americké rodince. Takové žluté rodince, která už navštívila mnoho světových metropolí a už nikdy tam nesmí. Většinou díky shodě nešťastných náhod, které zavinil (ne)šťastný otec rodiny.

Třeba se s Mattem domluvíme a ve sté sérii se v nějaké malé roli objevím i já. Žlutý a čtyřprstý Nitka, bude velkým lákadlem.

5. Sigmund Freud

Matt si zašel na drink s Wolfim a ke stolu si přisedl cvokař... A hned ten nejlepší! K Sigmundovi mám zvláštní vztah. Narodili jsme se ve stejném okrese a k jeho rodnému Příboru mám už dva roky hodně zvláštní vztah. Ale to proberu jen s ním.

Stejně, jako s ním proberu své bláznivé sny. Jsem zvědavý na to, co řekne na... Co řekne na to, jak můj chorý mozek ve snu narouboval osazenstvo M.A.S.H. 4077 na vernův Tajuplný ostrov.

6. Eduard Štorch

Sigmund odběhl k baru, sledovat osobnosti Matta a Wolfiho a počká si i na Leonarda s Claudiem. Oba se za chvíli určitě přidají.

A k mému stolu si přisedl spisovatel, který ovlivnil celé mé dětství. A já jen čekám, jestli s ním nepřisedne i český Prométheus Kopčem. To je mimochodem syn Věstonické Venuše.

Eduardovi poděkuji za ty nevšední zážitky, které jsem jako kluk za dlouhých zimních večerů zažil, po návratu z veřejné knihovny. Jen bych mu řekl to, že si Minehavu (Šťastnou chvíli) představuji trochu jinak, než jak ji hrála Gábina Osvaldová... Ale to není nic proti Gabriele Osvaldové, se kterou bych někdy taky rád v této virtuální hospůdce poseděl...

7. Arthur C. Clarke

Eduard si odsedl a objednal si kávu. Je na něm vidět, že se těší na celou tu společnost, která se zde dnes sešla. Vždyť kdo by nechtěl pokecat s Leonardem.

Jedním z těch, kteří si s Leonardem budou mít co říci je i A.C Clarke. A právě ten si teď sedl na kus řeči se mnou. Je to zvláštní, sedět s takovým vizionářem a mít tu šanci, zeptat se jej na...

Zeptat se jej na to, jak byla řízena mezihvězdná loď typu „Ráma“, jak si vlastně představoval krajinu uvnitř válce, dlouhého padesát kilometrů a vysokého kilometrů pětadvacet. Jak vypadá obzor a obloha uvnitř takového tělesa?

8. Nikola Tesla

Pan Clarke zůstal sedět a přisedli si i pánové Groening, Claudius, Mozart a da Vinci. A dorazil i další host, Nikola Tesla.

Ten Tesla, podle kterého se jmenovaly vaše staré televizory a továrna v Pardubicích... Ale taky ten Tesla, díky kterému mají v Americe elektrické křeslo. A to ne proto, že by to Nikola vymyslel, ale proto, že jeho sok (jistý Edison) předváděl nebezpečnost Teslovy teorie o střídavém proudu.

Onen jistý Edison tu tzv. válku proudů prohrál, ale je (kupodivu) slavnější, než vítěz té války. A to je smutné. Proto jsem moc zvědavý, co mi k tomu pan Tesla řekne. A taky mne zajímá, jestli se spojil s mimozemšťany, jak o tom píší některé neoficiální weby.

9. Karel Kryl

Předposledním hostem u mého stolu v té virtuální hospůdce bude básník. Básník a člověk...

Člověk, který by si určitě taky rád sedl ke stolu s výše uvedenými osobnostmi a určitě by si s nimi měl co říci. Už jen proto, že rád lidem naslouchal a vždy našel SLOVA k dění, které okolo něj právě probíhá. Výše popsanou sestavu by určitě přivítal. A doufám, že bych mu u stolu nevadil ani já.

10. Jules Verne

Devět hostů už sedí u stolu a všichni si mají co říci. A já čekám na toho posledního. Konečně dorazil...

Největší vizionář devatenáctého století a spisovatel, jehož knihy mohu číst kdykoliv a můžu začít od kterékoliv stránky. Pan Verne bude mít u našeho stolu čestné místo a doufám, že mu udělám radost tím, když mu dopřeji setkání s Leonardem. I když jen virtuální.

A co vy? Jaké osobnosti si pozvete k posezení ve vaší virtuální hospůdce (kavárně, cukrárně či posilovně)? A nepohádají se tam náhodou? Je třeba dobře vybírat...

Děkuji všem, kdo to dočetli až sem, omlouvám se za nepolitický blábol a přeji hezký zbytek dne.

Autor: Pavel Nitka | středa 19.4.2017 17:57 | karma článku: 10.76 | přečteno: 218x

Další články blogera

Pavel Nitka

Prý jim nejde o koryta. Tak já bych si s dovolením nějaké vzal...

Tak už pozítří to vypukne. Otevřou se volební místnosti a občané rozhodnou o tom, která strana či hnutí nás povede ke světlým zítřkům. Vždyť zájem o spokojenost občana je to, proč se obyčejný člověk vyučí na politika.

18.10.2017 v 18:17 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 444 | Diskuse

Pavel Nitka

Nestačím se divit, jak jsou ti vědátoři hloupí

Vždyť oni si myslí, že kdejaké hlouposti kterou zveřejní v nějakém tom svém "prestižním" časopise uvěříme. A přitom jim jde jen o to, aby měli na to své bádání více peněz. Ale na nás si nepřijdou! K lopatě s nimi!

4.10.2017 v 12:21 | Karma článku: 33.66 | Přečteno: 3122 | Diskuse

Pavel Nitka

Není sen jako sen aneb Hrůza v neuronech

Někde jsem četl, že sny odrážejí vše, co spící člověk v poslední době prožil, slyšel, viděl či přečetl. Tak se vůbec nedivím, že mám občas díky záplavě informací z netu sny jako z hororu! Jste na tom podobně?

29.9.2017 v 17:09 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 220 | Diskuse

Pavel Nitka

Nejen na Měsíci jsou lidské stopy... (fotoblog)

I když tam jsou mnohem a mnohem vzácnější. Já se však zaměřím na stopy, které zanechal člověk v místech, které upravil ke svému obrazu, ale pak je nadobro opustil. Ale ještě předtím po sobě stihl zanechat trochu toho nepořádku..

29.9.2017 v 12:57 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 378 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.74 | Přečteno: 431 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 612 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 156 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.96 | Přečteno: 452 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.